Swimming Carnival Results 2020

 

Under 9-12

Under 13-18

Total

MacKillop

406

894

1300

McAuley

360

691

1051

Nolan

417

614

1031

Rice

532

438

970

Age Group

Age Champion

Runner Up

U9 Boys

Myles Gilliland (MacKillop)

Samuel Morgan (MacKillop)

U9 Girls

Ava Boland (MacKillop)

Gemma Sullivan (MacKillop)

U10 Boys

Lucas Galligan (McAuley)

Louie Machin (Rice)

Innes Dellit (Rice)

U10 Girls

Catherine Carter (McAuley)

Jacinda Smith (Rice)

Abigail Zillman (Rice)

U11 Boys

Lachlan Fraser (Rice)

Hayden Koehler (Nolan)

U11 Girls

Heidi Reed (Rice)

Emmysen Crothers (McAuley)

Lauren Ramage (Nolan)

U12 Boys

Thomas Calver (Nolan)

Hamish Colquhoun (Nolan)

U12 Girls

Carla Nobbs (Nolan)

Isabel Johnston (MacKillop)

U13 Boys

Tobin Smart (McAuley)

Alex Nothdurft (Nolan)

Braithen Crothers (McAuley)

U13 Girls

Arabella Donaldson (McAuley)

Baillie Cook (MacKillop)

Tiffany Ham (Rice)

U14 Boys

Jake Ogilvie (Nolan)

Jacob Utz (MacKillop)

U14 Girls

Emily Griffiths (McAuley)

Breanna Burrowes (MacKillop)

U15 Boys

Bailey Martin (MacKillop)

Hayden Taylor (MacKillop)

U15 Girls

Clare Griffiths (McAuley)

Abby Marshall (Rice)

U16 Boys

Clancy Biggar (Nolan)

Hunter James (MacKillop)

U16 Girls

Jennifer Nothdurft (Nolan)

Casey Simpkins (Rice)

Open Boys

Patrick Boland (MacKillop)

Cody Blinco (MacKillop)

Open Girls

Sarah McQuaid (Nolan)

Charlotte Crothers (MacKillop)

Record Breakers

Patrick Boland

100m Freestyle 1.01.36 (2019 Patrick Boland 1.01.50)

50m Backstroke 32.26 (2019 Patrick Boland 33.20)

Jennifer Nothdurft

100m Freestyle 1.06.94 (2017 Claudia Nothdurft 1.09.00)

200m Individual Medley 2.44.74 (2019 Jennifer Nothdurft 2.49.10)

50m Breaststroke 42.69 (2005 Jamie Bailey 42.82)

50m Butterfly 33.96 (2005 Jamie Bailey 34.19)

Junior Mixed Relay

1st Nolan, 2nd Rice, 3rd MacKillop, 4th McAuley

Boys 200m Individual Medley Results

1st Pat Boland, 2nd Bailey Martin, 3rd Clancy Biggar, 4th Alex Nothdurft, 5th Joe Walsh

Girls 200m Individual Medley Results

1st Jennifer Nothdurft, 2nd Clare Griffiths, 3rd Charlotte Crothers  

Senior Boys Belly Flop Competition

1st Harrison Quinlan, 2nd Isaac Halling, 3rd Mitchell Portbury, 4th Ryan Welsh

Senior Girls Bomb Dive Competition

1st Vivi Vadasz, 2nd Bree Tanks, 3rd Sarah McQuaid, 4th Hannah Nimmo

All Age Relay

1st McAuley, 2nd Nolan, 3rd MacKillop, 4th Rice

Staff / Captains Relay

1st MacKillop, Rice, McAuley, Nolan

Boys Principals Gift

1st Josh Nimmo, 2nd Bailey Martin, 3rd Ethan Horrigan, 4th Patrick Boland, 5th Hunter James

Girls Principals Gift

1st Jennifer Nothdurft, 2nd Clare Griffiths, 3rd Olivia Koehler, 4th Emily Griffiths, 5th Sarah McQuaid